Κυριακή 2 Νοεμβρίου 2014

Κακοποίηση του Αθλήματος (ΑΟΝ Βύρωνα – Υπεροχή Εξαρχείων 56-46)

Κακοποίηση του Αθλήματος είναι ο ποιο επιεικής ορος που μπορεί κάποιος να χρησιμοποίησει για το παιχνίδι της ΑΟΝ Βύρωνα – Υπεροχή Εξαρχείων  στο άθλιο γήπεδο ΜΥΡΑΚΤΗΣ  .
Άθλιο γήπεδο με ελλιπή και κίτρινο ενοχλητικό φωτισμό , ΧΩΡΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ Σκορ , χωρίς 24αρι χρονόμετρο  ,  και παρκέ κολλητό στο τσιμέντο δηλαδή χειρότερο από τσιμέντο.
Και σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί και μια τρισάθλια διαιτησία , που δεν είχε καμία σχέση με το άθλημα.
Αυτός είναι ο βούρκος της Δ Εσκα , και επί τη ευκαιρία τα συγχαρητήρια μας στην ΕΣΚΑ.
Όλα τα παραπάνω δεν δικαιολογούν σε καμία περίπτωση την κακή απόδοση της ομάδας η οποία όφειλε να κατάθεση ψυχή στο γήπεδο και να καθαρίσει το παιχνίδι.
Κατά τα άλλα στο παιχνίδι , τα Εξάρχεια ξεκίνησαν καλά κάνοντας ένα 0-5 αλλά οι Νέοι κατάφεραν να ισορροπήσουν και να τελειώσουν το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 10-10.
Στο 2ο οι νέοι μπήκαν ζεστοί και με 2 μακρινά σουτ ξέφυγαν με 5 αλλά μέχρι εκεί αφού η Υπεροχή είχε το πάνω χέρι και έκλεισε το ημίχρονο με 24-28 υπέρ της.

Στο 3ο δεκάλεπτο και ενώ η διαφορά έφτασε στο 28-35 έλαμψε το διαιτητικό δίδυμο, και κατάφερε να το φέρει στα ίσα 36-36 , προκαλώντας εκνευρισμό και άγχος στους παίχτες της Υπεροχής.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο , κακές επιθετικές επιλογές , λάθη , και χαλαρή άμυνα , έδωσαν κεφάλι στους Νέους με αποτέλεσμα να κυνηγαει στο σκορ η Υπεροχη και να κάνει φάουλ , τα οποία σφυριζόντουσαν με χαρακτηριστική ευκολία , και μονόπλευρα.

Τελικό σκορ μάλλον 56-46 Δεκάλεπτα 10-10 , 24-28 , 36-36 , 56-46