Τρίτη 4 Νοεμβρίου 2014

Κατάθεση ψυχής , και ανατροπή στην ανατροπή από Εξάρχεια...ΥΠΕΡΟΧΗ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ 73-70 στην Παράταση.

Κατάθεση ψυχής , και ανατροπή στην ανατροπή από τους παίχτες των Εξαρχείων , οι οποίοι έδειξαν ότι ήταν αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη , με νύχια και με δόντια , και τα καταφεραν στη παράταση με 73-70.

Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για την Υπεροχή η οποία με σετ παιχνίδι και εκπληκτική άμυνα κατάφερε να προηγηθεί στο 1ο δεκάλεπτο 12-05 μην αφήνοντας εύκολο σκοράρισα στον Κεραυνό.

Στο 2ο δεκάλεπτο η άμυνα χαλάρωσε και έτσι ο Κεραυνός Ζωγράφου κατάφερε να φτάνει ποιο εύκολα στο καλάθι και να κλείνει το ημίχρονο με 26-23.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι εύκολα ή δύσκολα , η Υπέροχη θα έπαιρνε τη  νίκη , ένα καταστροφικό 3ο δεκάλεπτο που επέτρεψε στους αντιπάλους το σκοράρισα από τη περιφέρεια με μακρινά σουτ και με το επί μέρους σκορ 10-19 (3ο δεκ.) έφερε την ομάδα να βρίσκετε στο -6 (36-42)

Στο 4ο δεκάλεπτο συνεχιστικέ η ευστοχία του Κεραυνού με αποτέλεσμα η διάφορα να φτάσει και τους -10 και να απομένουν περίπου 6 λεπτά για το τέλος (48-58).

Εδώ είναι που ξεκινά η αντεπίθεση της Υπεροχής , η οποία παίζοντας πολύ πιεστική άμυνα , έκλεψε μπάλες και έβγαλε εύκολα καλάθια από αιφνιδιασμούς , αλλά και με μεγάλη ευστοχία από περιφέρεια σε σουτ 3ποντον , κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και θα μπορούσε και να το τελειώσει στην κανονική διάρκεια , αν ήταν ποιο καλή η τελευταία επίθεση που είχε με 14 δευτερόλεπτα στη διάθεση της ενώ το σκορ ήταν 62-62.

Έτσι το ματς πήγε στη παράταση όπου η  αποφασιστικότητα των γηπεδούχων δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο σκέψης για άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης η οποία ήρθε με 73-70.

Δεκάλεπτα : 12-05 , 26-23 , 36-42 , 62-62 παρ. 73-70